CARE Case Flagship Urban Combat iPhone 16
Product code: 14849022 // MPN: 1361 // EAN: 5715685004278
€16,51 (inc. VAT)
Available from 4 to 10 days (50 pcs available)
Similar products
SAFE. by PanzerGlass Screen Protector iPhone 16/15 UWF
Code: 19906422
€13,39
Available from 4 to 10 days| Width | 7.592 cm |
| Depth | 1.296 cm |
| Height | 15.193 cm |
| Weight | 28 g |
| Package Details | Hanging box |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU), polycarbonate |
| Colour | Black |
| Product Recycled Content | 100 % - made of recycled plastic |
| [Carrying Case] | |
| Type | Protective cover |
| Recommended Use | For mobile phone |
| Protection | Yellowing protection, drop protection, scratch-resistant, shock-resistant, fumble protection |
| Cover Type | Back cover |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 11 cm x 1.8 cm x 19.5 cm / 62 g |
| Features | Wireless charging support, enhanced camera protection, ports and buttons access |
| MagSafe Compatibility | Yes |
| Compliant Standards | MIL-STD 810H, FSC |
| Max Height of Drop Protection | 4.8 m |
| [Manufacturer Warranty] | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
| [Compatibility Information] | |
| Designed For | Apple iPhone 16 |
| All in one: | |
| Brand: | PanzerGlass |
| Gaming: | |
| Compatibility: | iPhone |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
GLASS,ScreenForce PRO, APPLE,SE/8/7/6S/6,ALUMINOSILICATE,2020 AM TCP
Code: 13221631
€20,90
Available from 1 to 3 daysBelkin Powerbank mit integriertem USB-C Kabel. Schwarz. USB-C. 20.000 mAh
Code: 22279422
€35,20
Available from 4 to 10 daysPanzerGlass iPhone 12/ 12 Pro. Antibakt.. Standard fit
Code: 17074522
