Jabra Evolve2 85 MS + Link 380c. black
Product code: 11399722 // MPN: 28599-999-899 // EAN: 5706991023275
€429,90 (inc. VAT)
Available from 4 to 10 days (16 pcs available)
Similar products
CONCEPTRONIC Headset In-Ear USB-C/Mikro/Bedien./+ 1.20m ws
Code: 23196422
€9,45
Available from 4 to 10 days| Product Type | Headset - Bluetooth - wireless - 3.5 mm jack, USB-C |
| Additional Functions | DSP |
| Weight | 286 g |
| Colour | Black |
| Earpad Material | Leatherette |
| Recommended Use | Portable electronics, phone, computer - communication |
| Max Operating Distance | 30 m |
| Headphones Form Factor | Full size |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Audio Codec | AAC |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth Profiles | Headset Profile (HSP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Phonebook Access Profile (PBAP) |
| Sound Output Mode | Stereo |
| Sound Effects | HD Voice |
| Active Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Cancelling Technology | Hybrid ANC |
| Diaphragm | 40 mm |
| Simultaneously Connectable Devices Qty | 2 |
| Features | Voice control, Busy light, PeakStop technology, Jabra Direct, wireless auto pairing |
| Type | Boom |
| Form Factor | Headset microphone |
| Controls | Volume, mute button, answer/end, HearThrough |
| Sensors | Motion sensor |
| Connector Type | Headset (mini-phone 3.5mm) ¦ Headset (24 pin USB-C) |
| Detachable Cable | Yes |
| Included Accessories | USB cable, carrying bag, Inflight adapter, Jabra Link 380c USB Adapter, 3.5 mm audio cable |
| Cable Details | Mini-phone 3.5 mm to mini-phone 3.5 mm cable - detachable ¦ USB cable - detachable |
| Software Certification | Certified for Microsoft Teams |
| Compliant Standards | G616 |
| Battery | Headset battery rechargeable |
| Run Time (Up To) | 24 hour(s) |
| Recharge Time | 2 hour(s) |
| All in one: | |
| Brand: | JABRA |
| Gaming: |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
Yealink Headset Adapter for Wired Headset YHSx to 3rd Party IP Phones (Avaya, Cisco 79xx)
Code: 20511220
€13,50
Available from 1 to 3 daysYealink BH76 Microsoft Teams Black USB-A Bluetooth-Headset
Code: 11324522
€173,30
Available from 4 to 10 daysJabra LINK 400c Network adapter USB-C DECT for Engage 55 Convertible 55 Mono 55 Stereo
Code: 11370122
€191,80
Available from 4 to 10 daysGEQUDIO GC-2 DECTHeadset für FritzBox.mit BT für PC/Handy
Code: 23196222
€179,50
Available from 4 to 10 daysAnker Soundcore Sport X20 true wireless in-Ear Headphones black
Code: 16907222
€102,50
Available from 4 to 10 daysFairphone Fairbuds XL (2025) Over-Ear Kopfhörer grün
Code: 19995322
