Lancom LX-6200 Wi-Fi 6
Product code: 11499622 // MPN: 61871 // EAN: 4044144618710
€562,35 (inc. VAT)
Available from 4 to 10 days (23 pcs available)
Similar products
TP-Link Mercusys Halo H1500X(3-pack) AX1500 Mesh-System Wi-Fi 6
Code: 19968322
€89,40
Available from 4 to 10 days| Product Type | Radio access point |
| Wireless Standard | 802.11b | 802.11a | 802.11g | 802.11n | 802.11ac Wave 2 | 802.11ax (Wi-Fi 6) | Bluetooth 5.1 LE |
| Wi-Fi Band | 2.4 GHz | 5 GHz | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Data Transfer Rate | 1.6 Gbps - 1.76 Gbps |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 | 1 x USB 2.0 - Type A | 1 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Antenna | 2 | Internal |
| Power | PoE+ | External power adapter |
| Dimensions | 20.5 cm x 20.5 cm x 4.2 cm |
| Security | RC4 | PEAP | TKIP | AES-CCMP | WPA2-Enterprise | WEP | WPA3-Enterprise | AES-GCMP | WPA3-Personal | EAP-FAST | LEPS-U | WPA2-Personal | EAP-TLS | EAP-TTLS | MSCHAPv2 | EAP-GTC | LEPS-MAC | PEAPv1 |
| Management Protocol | SNMP | HTTPS | SNMP, HTTPS |
| Capacity | SSIDs total: 32 | VLAN IDs: 4096 |
| Cloud-Managed | Yes |
| Localisation | English, German / Europe |
| Selectable Channels | 13 |
| Line Coding Format | 256 QAM | 1024 QAM |
| Features | VLAN support | Syslog support | Quality of Service (QoS) | Multiple SSID support | Maximum Ratio Combining (MRC) | Low Density Parity Check (LDPC) | Space Time Blocking Code (STBC) | Bluetooth Low Energy Beaconing | band steering | Fast Roaming | 2x2 MU-MIMO technology | IAPP (Inter Access Point Protocol) support | Short Guard Interval | security slot (Kensington security lock compatible) | Block Acknowledgement | MAC aggregation |
| Encryption Algorithm | RC4 | PEAP | TKIP | AES-CCMP | WPA2-Enterprise | WEP | WPA3-Enterprise | AES-GCMP | WPA3-Personal | EAP-FAST | LEPS-U | WPA2-Personal | EAP-TLS | EAP-TTLS | MSCHAPv2 | EAP-GTC | LEPS-MAC | PEAPv1 |
| Authentication Method | MS-CHAP v.2 |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b | IEEE 802.11a | IEEE 802.3af | IEEE 802.11d | IEEE 802.11g | IEEE 802.1x | IEEE 802.11i | IEEE 802.11h | IEEE 802.11e | IEEE 802.11n | IEEE 802.3at | IEEE 802.3az | IEEE 802.11r | IEEE 802.11v | IEEE 802.11ac Wave 2 | IEEE 802.11ax | Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 100-240 V |
| Power Consumption Operational | 17.3 Watt |
| OS Provided | LCOS LX 5.34 |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 90% (non-condensing) |
| Internet of Things (IoT) Compatible | Yes |
| Cables Included | 1 x network cable - 1 m |
| Form Factor | External |
| SKU / EAN | 61871 | 4044144618710 |
| All in one: | |
| Brand: | LANCOM |
| Gaming: |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
Hpe Aruba Access Point Instant On AP21 With Psu, Indoor, Dual-band 802.11ax 2x2 2.4-5ghz Mimo, Smart Mesh, Poe, 1gbe Baset Uplink Dc Power Connector, Ceiling/wall Mount Clip, 2YW
Code: 17879629
€120,45
Available from 1 to 3 daysOmada EAP603-Outdoor AX1800 Indoor/Outdoor Wi-Fi 6 Accesspoint
Code: 22838622
€166,90
Available from 4 to 10 daysNETGEAR WL-AP WAX210-100EUS AX1800 Access Point PoE
Code: 11482922
€125,80
Available from 4 to 10 daysDlink Access Point, Wirelless AC1300 Dual Band Mu-mimo, WAVE2, Poe, Advanced Network Managed, 1xgigabit Lan Poe, Desktop, Wall And Ceiling Mountable, W/o Power Adapter
Code: 9709129
€90,85
Available from 1 to 3 daysTP-Link Omada WL-AP Access Point EAP610GP-Desktop
Code: 11475222
€169,30
Available from 4 to 10 daysNetgear Orbi 370-Serie (RBE370) Dualband-WiFi 7-Mesh-Netzwerk-Zusatzsatellit
Code: 22175722
