TP-Link Omada EAP683 UR WIFI6 AX6000
Product code: 11469622 // MPN: EAP683 UR // EAN: 8885020621938
€198,60 (inc. VAT)
Available from 4 to 10 days (7 pcs available)
Similar products
TP-Link WL-AP Access Point Deco X10 Mesh-System (2-pack)
Code: 18929622
€134,10
Available from 4 to 10 daysNetworking
| Form Factor | Wall / ceiling mountable |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 5952 Mbps |
| Line Coding Format | OFDM, 1024 QAM, OFDMA |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Spread Spectrum Method | OFDMA |
| Network / Transport Protocol | HTTP, HTTPs |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, Syslog |
| Cloud-Managed | Yes |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 1148 Mbps ¦ Maximum data rate (5 GHz): 4804 Mbps ¦ Channel bandwidth: 160 MHz |
| Capacity | SSIDs total: 16 ¦ SSIDs per radio: 8 |
| Wi-Fi Rating | AX6000 |
| Features | VLAN support, E-mail alert, MAC address filtering, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), static IP mode, reset button, dynamic IP mode, MU-MIMO technology, beamforming technology, band steering, rate limit, Wireless Scheduler, seamless roaming, Airtime Fairness, Zero-touch provisioning (ZTP), 4KV ESD Protector (contact discharge), 8KV ESD Protector (air-gap discharge), client isolation, schedule reboot, layer 3 management, load balance network mode, NTP support, Omada Mesh technology, rogue AP detection, remote firmware upgrade, LED status indicator, wireless radio enable/disable, backup/restore |
| Encryption Algorithm | WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise, WPA3-Personal, Opportunistic Wireless Encryption (OWE), WPA2-Personal, WPA-Personal |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
Aerial
| Antenna | Internal |
| Directivity | Omni-directional |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 1 x 2.5 GBase-T (PoE+) - RJ-45 |
Miscellaneous
| Included Accessories | Wall/ceiling mounting kit |
| Compliant Standards | FCC, RoHS, OWE |
Power
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE+ |
| Power Device | External power adapter (not included) |
Software / System Requirements
| OS Required | Linux, Microsoft Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 / 11 |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| All in one: | |
| Brand: | TP-Link |
| Gaming: |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
MSI Roamii BE Lite Mesh System 2 Pack MRBE50- 2PK
Code: 23437522
€229,15
Available from 4 to 10 daysTP-Link Omada WL-AP Access Point EAP613 (AX1800) 5-Pack
Code: 18929522
€564,60
Available from 4 to 10 daysTRENDnet TEW-823DAP Access Point, AC1300 Dual Band PoE Indoor Wireless
Code: 25211122
€89,70
Available from 4 to 10 daysTP-Link AX3000 Whole Home Mesh WiFi6 3? Gigabit Ports (1-pack) (Deco X50)
Code: 18366424
€80,75
Available from 1 to 3 daysTeltonika · Accesspoint · DAP142 · 2x1 · Wi-Fi 4 · 300Mbit · 2x 10/100 · DIN Rail · RS232
Code: 22179322
€91,55
Available from 4 to 10 daysUbiquiti UniFi U7 Pro XGS Black WiFi 7 Access Point 10GbE PoE++
Code: 17254722
€409,95
Available from 4 to 10 daysZyxel NebulaFlex NWA130BE - Radio access point - 1GbE, 2.5GbE - Wi-Fi 7 - 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz - wall mountable - for P/N: XMG1915-10EP
Code: 15270722
€270,65
Available from 4 to 10 daysTP-Link CPE510 Outdoor - 5 GHz 300 Mbps 13 dBi Outdoor CPE
Code: 11459622
