Lancom LX-6402 Wi-Fi 6
Product code: 11460022 // MPN: 61825 // EAN: 4044144618253
€996,35 (inc. VAT)
Available from 4 to 10 days (9 pcs available)
Similar products
| Product Type | Radio access point |
| Wireless Standard | IEEE 802.11b / IEEE 802.11a / IEEE 802.11g / IEEE 802.11n / IEEE 802.11ac Wave 2 / 802.11ax | IEEE 802.11b / 802.11a / 802.11g / 802.11n / 802.11ac Wave 2 / 802.11ax |
| Wi-Fi Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Data Transfer Rate | 2400 Mbps |
| Interfaces | 1 x 2.5 GBase-T (PoE+) - RJ-45 | 1 x 1000Base-T - RJ-45 | 1 x USB 3.0 - Type A | 1 x 2.5 GBase-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB 3.0 - Type A |
| Antenna | 4 | External detachable | Omni-directional |
| Power | PoE+ | External power adapter |
| Security | TLS | PEAP | TTLS | AES-CCMP | WPA2-PSK | WPA2-Enterprise | WEP | LEPS-U |
| Capacity | SSIDs total: 32 | Concurrent WiFi client devices: up to 511 | VLAN IDs: 4096 |
| Form Factor | External |
| Localisation | Europe |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Line Coding Format | 256 QAM, 1024 QAM |
| Spread Spectrum Method | OFDMA |
| Features | VLAN support | Quality of Service (QoS) | Maximum Ratio Combining (MRC) | Low Density Parity Check (LDPC) | Space Time Blocking Code (STBC) | band steering | Fast Roaming | 4x4 MU-MIMO technology | IAPP (Inter Access Point Protocol) support | Short Guard Interval | WME Multimedia Extensions | security slot (Kensington security lock compatible) | Block Acknowledgement | MAC aggregation |
| Authentication Method | MS-CHAP v.2 | EAP-FAST | EAP-GTC |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b | IEEE 802.11a | IEEE 802.3af | IEEE 802.11d | IEEE 802.11g | IEEE 802.1x | IEEE 802.11i | IEEE 802.11h | IEEE 802.11e | IEEE 802.11n | IEEE 802.3at | IEEE 802.3az | IEEE 802.11r | IEEE 802.11v | IEEE 802.11ac Wave 2 | IEEE 802.11ax | Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Antenna Qty | 4 |
| Directivity | Omni-directional |
| Cables Included | 1 x network cable - 3 m |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 100 - 240 V |
| OS Provided | LCOS LX 5.00 |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 90% (non-condensing) |
| Width | 20.5 cm |
| Depth | 20.5 cm |
| Height | 4.2 cm |
| SKU / EAN | 61825 | 4044144618253 |
| All in one: | |
| Brand: | LANCOM |
| Gaming: |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
Tp-link Access Point AX3000, Wireless Indoor/outdoor, Poe, Dual Band, Mu-mimo, Ofdma, Seamless Roaming, Airtime Fairness, Omada App, 160mhz Bandwidth, Pole Or Wallmount
Code: 9710929
€205,30
Available from 1 to 3 daysGrandstream GWN7660ELR 2x2:2 Wi-Fi 6 wetterfester Weitbereichs-Access Point
Code: 18884022
€143,85
Available from 4 to 10 daysHPE Aruba AP-503-RW Dual Radio 2x2:2 802.11ax Wi-Fi 6 Campus AP (R8M98A)
Code: 18366724
€337,30
Available from 1 to 3 daysZyxel IAP500BE Industrie Rugged Access Point (Ohne Netzteil)
Code: 22177622
€274,05
Available from 4 to 10 daysHUAWEI Wireless LAN Equipment AP673 AP673 11be indoor 2+2+4 tri bands smart antenna USB BLE AP673 RJ45x2 11be tri bands 13660Mbps
Code: 25304322
