Logitech H390 USB-C COMPUTER HEADSET
Product code: 11436222 // MPN: 981-001576 // EAN: 5099206132733
€36,95 (inc. VAT)
Available from 4 to 10 days (100 pcs available)
Similar products
Citronic Twist and Lock to UK Plug Light & Sound Mains Cable 3.0m 114.092UK
Code: 25196020
€14,10
Available from 1 to 3 days| Product Type | Headset - wired - USB-C |
| Compatibility | Chrome OS, Mac, Windows |
| Width | 15.1 cm |
| Depth | 6.8 cm |
| Height | 17.1 cm |
| Weight | 197 g |
| Colour | Black |
| Earpad Material | Leatherette |
| Recommended Use | Computer - communication |
| Audio Output | Audio Output |
| Headphones Form Factor | On-ear |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Output Mode | Stereo |
| Sound Effects | Clear |
| Frequency Response | 20 - 20000 Hz |
| Sensitivity | 94 dB +/- 3dB |
| Impedance | 32 Ohm |
| Diaphragm | 30 mm |
| In-Cord Volume Control | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Microphone | Microphone |
| Type | Boom |
| Form Factor | Headset microphone |
| Microphone Operation Mode | Bi-directional |
| Sensitivity | -17 dBV/Pascal |
| Sensitivity Margin | +/- 4dB |
| Frequency Response | 100 - 10000 Hz |
| Noise Cancelling | Yes |
| Remote Control | Remote Control |
| Controls | Volume, mute |
| Connections | Connections |
| Connector Type | USB (24 pin USB-C) |
| Cable | Cable |
| Cable Length | 1.9 m |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Cable Details | USB cable - 1.9 m |
| Compliant Standards | Plug and Play, CarbonNeutral, FSC |
| Sustainability Information | Sustainability Information |
| Manufacturing (kg CO2e) | 4,78 |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| All in one: | |
| Brand: | Logitech |
| Gaming: | |
| AV Type: | USB-C |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
Citronic Twist and Lock to UK Plug Light & Sound Mains Cable 1.5m 114.091UK
Code: 25195920
€9,40
Available from 1 to 3 daysCitronic Twist and Lock Light & Sound Daisy Chain Cable 6.0m 114.096UK
Code: 25196320
€15,35
Available from 1 to 3 daysCitronic Twist and Lock Light & Sound Daisy Chain Cable 3.0m 114.095UK
Code: 25196220
€10,55
Available from 1 to 3 daysCitronic Twist and Lock to UK Plug Light & Sound Mains Cable 5.0m 114.093UK
Code: 25196120
€24,95
Available from 1 to 3 daysCitronic Twist and Lock to UK Plug Light & Sound Mains Cable 3.0m 114.092UK
Code: 25196020
