JABRA EVOLVE 20 STEREO UC USB
Product code: 11277922 // MPN: 4999-829-269 // EAN: 5706991034271
€51,50 (inc. VAT)
Available from 4 to 10 days (16 pcs available)
Similar products
| Product Type | Headset - wired - USB-C, USB-A |
| Compatibility | Mac, Windows |
| Width | 14.96 cm |
| Depth | 5.95 cm |
| Height | 17.01 cm |
| Weight | 104 g |
| Body Material | PC/ABS, stainless steel |
| Headband Material | Foam |
| Earpad Material | Foam |
| Recommended Use | Computer, conference, phone - communication, voice |
| [Audio Output] | |
| Headphones Form Factor | On-ear binaural |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Output Mode | Stereo |
| Noise Isolating | Yes |
| Frequency Response | 20 - 20000 Hz |
| Max Input Power | 10 mW |
| Sensitivity | 93.6 dB |
| Impedance | 32 Ohm |
| Diaphragm | 28 mm |
| In-Cord Volume Control | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Features | PeakStop technology, Jabra Direct, Jabra Xpress, Busy light |
| Audio Output Details | Multimedia - 20 - 20000 Communication - 150 - 7000 |
| [Microphone] | |
| Type | Boom |
| Form Factor | Headset microphone |
| Microphone Technology | Electret condenser |
| Microphone Operation Mode | Uni-directional |
| Sensitivity | -44 dB |
| Frequency Response | 100 - 10000 Hz |
| Noise Cancelling | Yes |
| [Remote Control] | |
| Controls | Mute, volume, answer/end |
| [Connections] | |
| Connector Type | Headset (24 pin USB-C) |
| [Cable] | |
| Cable Length | 2.15 m |
| [Miscellaneous] | |
| Included Accessories | USB cable |
| Cable Details | Headset cable - 2.15 m |
| Software Certification | Alcatel-Lucent Certified, Avaya Certified, Certified for Microsoft Teams, Cisco Certified, Unify Certified |
| Compliant Standards | G616, Plug and Play, FCC, KCC, RCM, UL |
| [Manufacturer Warranty] | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| [Dimensions & Weight (Shipping)] | |
| Shipping Width | 18 cm |
| Shipping Depth | 3.5 cm |
| Shipping Height | 23 cm |
| [Environmental Parameters] | |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Storage Temperature | -10 °C |
| Max Storage Temperature | 55 °C |
| All in one: | |
| Brand: | JABRA |
| Gaming: |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
Plusonic Mono USB Headset 10.1P/compatible to Teams and Skype
Code: 11328022
€57,10
Available from 4 to 10 daysLEXIP X STEELPLAY Bluetooth Headset Impulse Camo Multi
Code: 20205522
€39,10
Available from 4 to 10 daysYealink Bluetooth Headset BH70 Mono with Stand Teams USB-C/A
Code: 16591722
€108,10
Available from 4 to 10 daysJabra Headset BIZ 2300 USB binaural NC schnurgebunden
Code: 16353022
€155,70
Available from 4 to 10 daysHP Poly Blackwire 3225 Stereo USB-C Headset +3.5mm Plug +USB-C/A Adapter (Bulk) (209747-201/209751-201)
Code: 11371722
€39,40
Available from 4 to 10 daysPlusonic Accessories Cable QD HIS. Avaya 96xx und 16xx
Code: 11328122
